ניתוחים בריאטריים

מהו ניתוח בריאטרי?

השמנת יתר גורמת ומסייעת להיווצרות מחלות ותופעות לוואי בלתי רצויות כגון סוכרת, יתר לחץ דם וכולסטרול. ניתוח בריאטרי "קיצור קיבה" הוא אחת מהדרכים והפעולות הכירורגיות להתמודדות עם השמנת יתר קיצונית. קיימים ניתוחים בריאטריים שונים שנכנסים לקבוצת ניתוחים זאת. הניתוח הבריאטרי הנו טיפול רפואי שמוצע במקרים שבהם ההשמנה טומנת בחובה סיכון של ממש לבריאותו של המטופל. ישנם מספר סוגים של ניתוחים בריאטריים. המטרה של כול הניתוחים הבריאטריים היא לסייע למטופל להפחית את צריכת המזון ולרדת במשקל. כל הניתוחים הבריאטריים מחייבים גם שינויים בהרגלי אכילת מזון ופעילות גופנית מסודרת.

למי מיועד ניתוח בריאטרי?

ניתוחים בריאטריםניתוח בריאטרי מיועד לאנשים  עם השמנת יתר עם ובלי מחלות נלוות כתוצאה מההשמנה החולנית. מדובר במצבי חולי בהם  המטופלים אינם מסוגלים לרדת במשקל באמצעים שמרניים. ניתוח בריאטרי  מצריך  אישור  של ועדה רפואית שבודקת את התאמת המטופל לניתוח ואת עמידתו בקריטריונים שונים. קריטריונים אלו כוללים בין השאר, מידת ההשמנה, מצב גופני, מחלות נלוות  כתוצאה מהשמנת יתר, לפיהם הועדה הרפואית מחליטה על התאמה לניתוח הבריאטרי. הניתוח הבריאטרי עשוי להתאים לאנשים רבים  הסובלים מהשמנת יתר, אך אינו מתאים לכולם. על מנת לאפשר רק למתאימים לעבור ניתוח מסוג זה, הניתוח מותנה בבחינה ואישור של וועדה רפואית.

מהם הקריטריונים  לביצוע ניתוח בריאטרי?

ניתוח בריאטרי עקב משקל עודף

מדד משקל הגוף ומדידת מסת הגוף  של המטופל הפונה לניתוח בריאטרי BMI)  ) הוא הקריטריון העיקרי לצורך לביצוע ניתוח בריאטרי. מדד BMI  הוא החישוב של משקל הגוף (בקילוגרם), חלקי הגובה (במטרים) בריבוע. על פי החישוב הזה, BMI של אדם השוקל 80 ק"ג וגובהו 1.70 מטרים, יהיה 27.682. התוצאה הסבירה נעה בין 18.5 לבין 24.9. מעל 25 מדובר בעודף משקל. מי שיחס BMI שלו עולה על 30 הוא אדם המוגדר כהשמנת יתר ומעל 35 מדובר בהשמנת יתר חולנית, המהווה קריטריון משמעותי לשקול ניתוח בריאטרי. מי שהיחס שלו הוא מתחת ל18.5, נחשב רזה מדיי. ניתוח בריאטרי ניתן לביצוע כאשר מדד מסת הגוף של האדם הוא 40 או 35 ומעלה בנוכחות מחלות נלוות. במקרים נדירים מאוד ניתן לקבל אישור לניתוח גם עם BMI בין 30 ל-35.

ניתוח בריאטרי עקב סיבוכים רפואיים

קריטריון נוסף לפיו עורכים ניתוח בריאטרי הנו: סיבוכים רפואיים כתוצאה  מהשמנה  חולנית  הכוללים: מחלת סוכרת מסוג 2, כבד שומני על רקע השמנה, שומנים בדם, שבץ מוחי, יתר לחץ דם, הפרעת שינה משמעותית, שחלות פוליציסטיות.

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר?

המחלות  השכיחות ביותר הקשורות להשמנת יתר הן:

  • מחלת הסוכרת מסוג 2, גורמת לנזק לכלי הדם, כליות, עיניים ואברים אחרים בגוף. פעמים רבות הטיפול והאיזון של מחלת הסוכרת מאתגר מאוד. פרט ללקיחת כדורים ישנו צורך בזריקות אינסולין.
  • עודף שומנים בדם היא בעיה נוספת אצל מטופל עם השמנת יתר. אירוע לב, שבץ מוחי, מחלות כלי הדם- הסיבוכים השכיחים ביותר של עודף שומנים בדם.
  • כבד שומני על רקע השמנת יתר -מחלה שעם הזמן יכולה לגרום לשחמת כבד ולעיתים השתלת כבד.
  • דום נשימה בשינה- obstructive sleep apnea- אחת המחלות הקשות קשורות לעודף משקל. חוסר שינה, שינה לא רגועה, עייפות כרונית, נחירות ולפעמים צורך בשימוש במסכת CPAP. כול התופעות האלה קשורות להשמנת יתר חולנית.
  • בין המחלות הנלוות הן היוותרות שחלות פוליציסטיות ובעיות פוריות אצל נשים צעירות.

מהם הסוגים השונים של ניתוחים בריאטריים?

ניתוח בריאטרי קיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת

ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת כולל השתלה של טבעת מתכווננת מסיליקון בקיבה. הטבעת חובקת את הקיבה מיד מתחת למעבר הושט-קיבה ומשאירה רק חלק קטן של הקיבה פנוי לעיכול מזון ומעבר צר לקיבה "הגדולה". כיון שכך, לאחר הניתוח, מתפתחת אצל המטופל הרגשת שובע כבר אחרי שאכל כמות קטנה של מזון. במהלך הניתוח הבריאטרי, אפשר לכונן את הטבעת הזאת, להגדיל או להקטין את נפח הקיבה, את המעבר ואת כמות המזון שניתן להכניס לשם. הפחתת המשקל אחרי הניתוח לקיצור הקיבה היא שיטתית. ניתן להוריד בשיטה הזאת עד 50% ממשקל הגוף.

ניתוח בריאטרי קיצור קיבה באמצעות שרוול קיבה

ניתוח בריאטרי קיצור קיבה באמצעות שרוול קיבה כולל: ניתוח  בריאטרי שבו הכירורג במסגרת הניתוח לקיצור הקיבה, יוצר שרוול קיבה, מפחית באופן משמעותי את יכולת קליטת המזון שלה. ניתוח בריאטרי זה גורם לירידה של עד 70% מהמשקל העודף (לא מהמשקל הכללי!!!). בניתוח לקיצור קיבה זה מבוצעת כריתת קיבה אנכית. שני הניתוחים הבריאטרים שנסקרו כאן הם רק חלק מטיפולים אפשריים לטיפול בהשמנת יתר חולנית. ניתוחים בריאטריים  נוספים הם מעקף קיבה בשתי השקות ( מעקף מלא) או בהשקה אחת ( מיני מעקף) ומעקף תריסריון. כל הניתוחים הבריאטריים כאמור מחייבים גם שינויים בהרגלי צריכת המזון של המטופל ופעילות גופנית מסודרת.

ניתוח בריאטרי מעקף קיבה בשתי השקות

בניתוח הבריאטרי  נערך מעקף קיבה בשתי השקות. המנתח הכרורג המומחה לבריאטריה, מייצר כיס קיבה קטן (פאוץ') שמגביל את היכולת של המטופל לאכול כמות גדולה של מזון. בניתוח הבריאטרי מעקף קיבה בשתי השקות, עוקפים את הקיבה, תריסריון וחלק התחלתי של מעי הדק ובכך מורידים במידה מתונה ספיגה בעיקר של שומנים.

ניתוח בריאטרי מעקף קיבה בהשקה אחת

בניתוח הבריאטרי מיני מעקף, המנתח הכירורג המומחה בבריאטריה, במהלך הניתוח  מייצר. פאוץ' גדול יותר של קיבה, דומה לשרוול ומחבר את ללולאת המעי הדק ובכך מוריד בעיקר את הספיגה של המזון.

ניתוח בריאטרי מעקף תרסריון

ניתוח בריאטרי  של מעקף תריסריון בהשקה אחת או בשתי השקות הם ניתוחים מבוססים בעיקר על ירידה בספיגה. תוצאות ניתוחים אלה הם טובות מאוד אך יש סיכוי לתופעות לוואי הם גדולים יותר יחסית לניתוחי שרוול ומעקף קיבה.

ניתוח בריאטרי חוזר

ניתוח בריאטרי חוזר נערך  במצבים שניתוח בריאטרי ראשוני נכשל עקב סיבות שונות. הסיבות לכך הן שונות, כגון בחירה לא נכונה של ניתוח בריאטרי ראשוני או חוסר שיתוף פעולה של המטופל כמו הקפדה לא מספקת על הרגלי אכילה והעדר פעילות גופנית. חשוב לדעת- בחירת הניתוח הבריאטרי צריכה להתבצע רק ביחד עם כירורג בריאטרי, כאשר לא כול ניתוח מתאים לכול מטופל.

יעוץ רפואי בריאטרי עם ד"ר פבל שמולבסקי

לפני החלטה על ניתוח בריאטרי חשוב לערוך פגישת ייעוץ  רפואית עם מומחה להשמנת יתר והמנתח הבריאטרי . מטרת הייעוץ הרפואי הנה לבדוק האם המטופל הסובל מהשמנת יתר, עומד בקריטריונים  לניתוח בריאטרי. הרופא הכירורג הבריאטרי יערוך בדיקה גופנית, ייקח אנמנזה על  מחלות רקע,  יבדוק את  משקל הגוף ומדידת מסת הגוף  (BMI) –  של המטופל. לייעוץ הרפואי חשיבות רבה, הרופא הבריאטר יסביר על סוגי הניתוחים הבריאטרים, לרבות היתרונות והחסרונות  של הניתוח הבריאטרי הנבחר. במהלך הייעוץ הרפואי, הכירורג הבריאטרי יסביר למטופל על  תהליך ההחלמה והסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח בריאטרי ועל האפשרויות האחרות העומדות בפני המטופל.

ד"ר פבל שמולבסקי מומחה לכירורגיה בריאטרית- השמנת יתר

ד"ר פבל שמולבסקי בעל ניסיון רב  בשנים בכירורגיה כללית וכירורגיה  בריאטרית. ד"ר פבל שמולבסקי מנהל השירות הבריאטרי בבית חולים מאיר בכפר סבא. ד"ר פבל שמולבסקי מומחה להשמנת יתר וניתוחים בריאטרים.  ד"ר פבל שמולבסקי-חבר באיגודים מקצועיים הכוללים את איגוד הכירורגי הישראלי, חברה לכירורגיה אנדוסקופית, חברה לכירורגיה בריאטרית ומטובולית. International Federation for the Surgery of Obesity

ד"ר פבל שמולבסקי עורך ניתוחים בריאטריים  הכוללים

  • ניתוח קיצור קיבה -שרוול הקיבה
  • ניתוח בריאטרי למעקף קיבה
  • הוצאת טבעת
  • ניתוחים בריאטריים חוזרים – revisional surgery

 

לזימון תורים חייגו: 072-2160898 | לייעוץ חייגו: 052-9126906 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: