ניתוחי כבד ודרכי המרה

ניתוח כבד ודרכי המרה – מתי הם נדרשים

ניתוחים בכבד ובדרכי המרה נועדו לטפל במחלות ובבעיות שונות, במידות חומרה משתנות. הכבד וכיס המרה הם למעשה שני אברים נפרדים. עם זאת, הפעילות של כל אחד מהאברים הללו משלימה את פעולתו של האחר. הכבד אחראי על הפעילות המטבולית בגוף, איזון הסוכרים, ייצור חלבונים וגורמי קרישה של הדם ועוד. כיס המרה ממוקם בצמוד לכבד. הוא מכיל את נוזל המרה, העוזר בעיכול המזון. המרה נוצרת בכבד ומופרשת באמצעות דרכי המרה. עם סיום הפעולה נספגים נוזלי המרה בחזרה בכבד. הכבד גם דואג להשלים את הכמות של נוזל המרה שיצאה אל מחוץ לגוף תוך כדי התהליך.

מהו ניתוח כבד ודרכי המרה

ניתוח כבד ודרכי המרה נועד לטפל בבעיות שונות. בין השאר, מדובר בגידולי כבד שפירים או חלילה ממאירים או גרורות של גידולים שונים בדרכי העיכול. חלק מהטיפולים הללו הם ניתוחים וחלק טיפולים פולשניים.

כבדניתוח כאמור נועד לטיפול גם במחלת כבד כרונית חסימתית – מחלה של הכבד הנגרמת מהצטלקות של דרכי המרה בכבד. במקרים כאלה, עלולים להיחסם דרכי המעבר של המרה למעיים. מעבר למניעת הפעולה הכל כך חשובה של נוזל המרה במעיים שנמנעת, עלולה החסימה כאמור לגרום חלילה לשחמת הכבד ולאי ספיקה של הכבד. במקרים קיצוניים, עלולה מחלת הכבד לגרום להפסקה מוחלטת של פעולת הכבד, מה שיחייב השתלת כבד.

ניתוחים בדרכי המרה כוללים ניתוחי מעקפים לדרכי המרה, כאלה שימנעו הצטברות נוזל המרה בכבד. גם הניתוחים כאמור כוללים כריתה של דרכי המרה או רה קונסטרוקציה שלהם. המטרה של הניתוחים כאמור היי ריכוז נוזל המרה מהכבד, הרחבה של דרכי המרה והעמדת תומכים שישמרו על זרימה תקינה שלה.

ניתוח כבד ודרכי המרה עשוי לנוע לאורך כל הסקאלה מפתיחת דרכי המרה ומניעת הצטברות נוזל כיס המרה בכבד, ועד להשתלת כבד בעקבות העובדה שהוא מפסיק לתפקד למעשה. שיטות רפואיות מתקדמות מביאות לכך שכמעט כל ניתוח כבד ודרכי המרה שנועד לרה קונסטרוקציה של דרכי המרה מסתיים בהצלחה. ניתוח כאמור מסייע במניעת הצורך בהשתלת כבד ובהארכה משמעותית של חיי החולה הסובל ממחלות כבד ודרכי מרה.

 

לזימון תורים חייגו: 072-2160898 | לייעוץ חייגו: 052-9126906 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: