ניתוחי קיצור קיבה

מהם ניתוחי קיצור הקיבה וכיצד הם משפיעים על הבריאות?

הקשר בין השמנת יתר והתפתחות מחלות שונות הוכח זה מכבר. מי שמדד מסת הגוף שלו (BMI) הוא גבוה, הוא בעל סיכויים מצוינים לפתח מחלות ותופעות לוואי קשות. עם אלה ניתן למנות את מחלת הסוכרת, שממנה סובלים בשישה אחוזים מאזרחי ישראל. גם עלייה מסוכנת בלחץ הדם, עלייה בשומנים בדם ובכולסטרול הם בדרך כלל תוצאה ישירה של השמנת יתר חמורה.

ניתוחי קיצור קיבהלמי מיועדים ניתוחי קיצור קיבה?

ניתוחי קיצור קיבה מיועדים למטופלים עם השמנת יתר חולנית- מדד מסת הגוף 40 ומעלה- או בין 35 ל-40 בנוכחות מחלות נלוות כמו סוכרת, דום נשימה בשינה, כבד שומני, בעיות פוריות, שינוי במפרקים. מטופלים עם סוכרת קשה לאיזון ומדד מסת הגוף בין 30 ל-35 גם זכאים לניתוח קיצור קיבה.

מהם סוגי ניתוחי הקיבה הקיימים ומהי היעילות שלהם?

במצבים בהם המטופל עושה ניסיונות לרזות אבל איננו מצליח וכאשר ה-BMI שלו הוא 40 ומעלה ( או 35 ומעלה בנוכחות מחלות נלוות), במצבים אלו יש שכיחות גבוהה שהכירורגים הבריאטרים ימליצו למטופל לבצע את אחד מניתוחי קיצור הקיבה הקיימים במטרה לרזות. קיימים מספר סוגים של ניתוחי קיצור קיבה, כאשר המטרות המשותפות של כולם הן הפחתה ניכרת של כמות המזון הנכנסת לגוף וירידה בספיגה של שומנים ופחמימות.

מהו ניתוח לקיצור קיבה המכונה שרוול קיבה?

בניתוח לקיצור קיבה המכונה שרוול קיבה, המנתח הברייאטר מבצע כריתה חלקית של הקיבה ויוצר אצל המטופל "שרוול" בנפח 80 – 100 סמ"ק. יתרונות הניתוח לקיצור קיבה באמצעות שרוול הנם: שהמזון והאוכל הנכנסים לגוף המטופל עוברים למעשה דרך "השרוול" הנמצא בקיבה שנוצר בניתוח הבריאטרי היזום. הנפח הקטן של "השרוול" מאפשר כניסת אוכל בכמויות קטנות ומונע אפשרות של כניסת מזון בכמויות גדולות ומאפשר תחושת שובע מהירה. יתרון נוסף הנו שהמזון הנכנס לגוף עובר הליך רגיל ללא שינוי ב"מהלך" מערכת העיכול. כך שאין שינוי בתהליך הספיגה של פחמימות, חלבונים ושומנים אחרי ניתוח שרוול.

למי מיועד ניתוח לקיצור קיבה באמצעות שרוול?

ניתוח קיצור קיבה באמצעות "שרוול" מיועד לכול מטופל עם השמנת יתר חולנית. במיוחד למטופלים צעירים, בגיל התבגרות ונשים צעירות במטרה למנוע חוסרים תזונתיים בגיל גדילה ובזמן ההיריון. כדאי לציין שניתוח שרוול לא מומלץ למטופלים עם ריפלוקס ודלקת בוושט.

מהו ניתוח לקיצור קיבה המכונה מעקף קיבה?

בניתוח מעקף קיבה המנתחים הבריאטרים יוצרים בקיבה כיס המחובר למעי .נפחו של הכיס בקיבה הנו – 15 – 20 סמ"ק, הרבה פחות מהנפח הרגיל של קיבה אנושית. לאחר הניתוח לקיצור הקיבה דרך מעקף קיבה, המזון הנכנס לגוף מגיע רק לכיס שנוצר במיוחד ושניפחו מצומצם. משמעות העניין היא אכילה מצומצמת והרגשה כמעט מיידית של שובע. בכלל חשוב לדעת שהמזון הנאכל על ידי האנשים נכנס לקיבה לאחריו, עובר למעי הדק וגורם לעליה בהפרשה של הורמונים של מערכת העיכול, הרגשת שובע, ירידה בתאבון, וירידה בספיגה של שומנים. ניתוח מעקף קיבה מומלץ למטופלים עם השמנת יתר חולנית ומחלות נלוות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני ודום נשימה. יתרון הניתוח לקיצור קיבה באמצעות מעקף קיבה מאפשר לקבל תוצאות טובות בכל הקשור לירידה ואיזון של מחלת הסוכרת, לחץ הדם ורמת השומנים בדם. כמו כן ניתוח לקיצור קיבה באמצעות שרוול קיבה מאפשר טיפול בריפלוקס- שמשמעותו חזרה של האוכל מהקיבה לוושט עם סיכוי לאספירציות וכניסה של אוכל לריאות.

למי מיועד ניתוח לקיצור קיבה באמצעות מעקף קיבה?

• ניתוח מעקף קיבה מיועד לכול מטופל עם השמנת יתר חולנית עם מדד מסת הגוף מעל 40 או מעל 35 עם מחלות נלוות ובמיוחד.
• למטופלים עם ריפלוקס- חזרה של אוכל מקיבה לוושט עם סיכוי לאספירציות- כניסה של אוכל לריאות.
• ניתוח מעקף קיבה נותן תוצאות טובות מאוד בטיפול בסוכרת, כבד שומני, דום נשימה בשינה ומחלות נוספות קשורות להשמנה. מעקף קיבה הוא גם ניתוח שמבצעים במצבים של כישלון של ניתוח שרוול הקיבה.

מהו ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת- מיני מעקף?

בניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת – מיני מעקף מייצרים סוג של "שרוול" ומחברים אותו ללולאת המעי הדק. הניתוח הזה בעיקר עובד על ירידה בספיגה במערכת העיכול.

מהו ניתוח מעקף תריסריון?

ניתוח מעקף תריסריון כולל ניתוח שרוול הקיבה ומעקף של חלק ניכר של המעי הדק. ניתוח מעקף תריסריון גורם לירידה משמעותית בספיגה של פחמימות, שומנים וגם חלבונים. התוצאות של הניתוח למעקף תריסריון טובות מאוד בכל הקשור לירידה במשקל וטיפול במחלות נלוות כגון סוכרת ולחץ דם. החסרונות של הניתוח לקיצור קיבה באמצעות מעקף תריסריון, שבניתוח זה יש עליה בסיכוי לסיבוכים בניתוח ולאחריו.

למי מיועד הניתוח לקיצור קיבה באמצעות מעקף תריסריון?

• אחת הסיבות השכיחות לביצוע ניתוח קיצור קיבה מסוג מעקף תריסריון היא עליה חוזרת במשקל אחרי ניתוח שרוול הקיבה.
• ניתוח קיצור קיבה הכולל מעקף תריסריון נערך לכול מטופל עם השמנת יתר חולנית אך השימוש בניתוח זה מוגבל בעיקר בגלל מורכבות כירורגית ותופעות לווי וסיבוכים אפשריים.
מהם ההנחיות הרפואיות לפני ניתוח קיצור קיבה?
ההנחיות הרפואיות לפני ניתוח קיצור קיבה כוללות:
• ביצוע בדיקות דם שונות כולל תפקודי כבד וכליות, רמת שומנים בדם, ספירת דם ותפקודי קרישה, רמת ויטמינים וברזל ועוד.
• פגישות חוזרות עם דיאטנית.
• בדיקות הדמיה של וושט, קיבה ותריסריון (גסטרוסקופיה בדרך כלל), סונר בטן.
• בדיקות רפואיות נוספות לפי הצורך.

מהו תהליך ההחלמה לאחר ניתוחי קיצור קיבה?

תהליך ההחלמה לאחר הניתוח לקיצור קיבה כולל, אשפוז בבית החולים בדרך כלל עד יומיים אחר ניתוח לקיצור הקיבה. במהלך הניתוח הרופא הבריאטר יגיע לבדוק את המטופל לאחר הניתוח כדי לשחרר את המטופל לביתו. כבר ביום הראשון לאחר הניתוח המטופל יתחיל להתהלך בליווי של הצוות הרפואי. כמו כן מומלץ על החלמה ומנוחה של כשבועיים בבית. במהלך ההחלמה בבית המטופל יתחיל לקבל ויטמינים ותוספות תזונה, בהנחיית הרופא והדיאטנית. אחרי ניתוח קיצור קיבה יערך מעקב רפואי של הרופא הבריאטר המנתח -כול 3 חודשים בשנה הראשונה, וכול ½ שנה בשנה שניה. לביקור אצל הרופא המנתח הבריאטר צריך להגיע עם בדיקות דם עדכניות. לאחר הניתוח, כול מטופל זקוק למעקב צמוד של דיאטנית וכן לפעילות גופנית מבוקרת. חשוב להתחיל בהליכות כ-30 דקות 3 פעמים בשבוע ולהגיע ל 45-60 דקות.

ייעוץ רפואי עם ד"ר פבל שמולבסקי לפני ניתוח קיצור קיבה

לפני החלטה על ניתוח קיצור קיבה חשוב לערוך פגישת ייעוץ רפואית עם מומחה להשמנת יתר ומנתח בריאטרי . מטרת הייעוץ הרפואי הנה לבדוק האם למטופל הסובל מהשמנת יתר יש צורך בניתוח מסוג זה ובמידה וכן לבדוק האם הוא עומד בקריטריונים לניתוח קיצור קיבה. הרופא הכירורג הבריאטרי יערוך בדיקה גופנית, ייקח אנמנזה על מחלות רקע, יבדוק את משקל הגוף ומדידת מסת הגוף של המטופל. לייעוץ הרפואי חשיבות רבה, הרופא הבריאטר יסביר על סוגי הניתוחים הבריאטרים, לרבות היתרונות והחסרונות של הניתוח קיצור הקיבה הנבחר. במהלך הייעוץ הרפואי, הכירורג הבריאטרי יסביר למטופל על תהליך ההחלמה והסיבוכים והסיכונים הכרוכים בניתוח לקיצור הקיבה ועל האפשרויות האחרות העומדות בפני המטופל/

ד"ר פבל שמואל מומחה לכירורגיה ובריאטריה וטיפול בהשמנת יתר

ד"ר פבל שמולבסקי מומחה לכירורגיה בריאטרית- השמנת יתר, ד"ר פבל שמולבסקי בעל ניסיון רב בשנים בכירורגיה כללית וכירורגיה בריאטרית. ד"ר פבל שמולבסקי מנהל השירות הבריאטרי בבית חולים מאיר בכפר סבא.
ד"ר פבל שמולבסקי מומחה להשמנת יתר וניתוחים בריאטרים. ד"ר פבל שמולבסקי-חבר באיגודים מקצועיים הכוללים את איגוד הכירורגי הישראלי, חברה לכירורגיה אנדוסקופית, חברה לכירורגיה בריאטרית ומטובולית. International Federation for the Surgery of Obesity.

לזימון תורים חייגו: 072-2160898 | לייעוץ חייגו: 052-9126906 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: