ניתוח בריאטרי חוזר

מהו ניתוח בריאטרי חוזר?

ניתוח בריאטרי

השמנת יתר היא מחלה כרונית וכמו כול מחלה כרונית הטיפול בה  מאתגר וקשה לא תמיד נותן תוצאות טובות מהתחלה. כאשר אנחנו מדברים בטיפול במחלה כרונית – ולא משנה איזו- יהיו :

קבוצה ראשונה של מטופלים עם השמנת יתר חולנית – שתוצאה התחלתית לאחר הניתוח הבריאטרי תהיה טובה מאוד  אך עם הזמן השליטה על המחלה הבריאטרית תהיה יותר ויותר בעיתית.

קבוצה שניה של מטופלים עם השמנת יתר חולנית – היא קבוצה שהטיפול הראשוני- דהיינו הניתוח הבריאטרי הראשוני  לא נותן תוצאות טובות בכלל.

קבוצה שלישית של מטופלים – מייצגת את אותם חולים שהניתוח הבריאטרי הראשוני נותן איזה שהוא שיפור של המחלה אך לא תוצאה מיטבית.

בכול המצבים הללו צורך בשינוי אפשר להגיד שדרוג הטיפול הרפואי לאחר הניתוח הבריאטרי הראשוני. כול זה נכון גם בקשר למטופלים עם השמנת יתר חולנית. בקבוצה הראשונה, חלק מהמטופלים עם השמנת יתר חולנית יצליחו להוריד משקל בצורה טובה מאוד, והמחלות הנלוות יהיו בשליטה אך עם הזמן המשקל יתחיל לעלות ואיזון של מחלות נלוות יהיה יותר קשה. בקבוצה השנייה של המטופלים עם השמנת יתר חולנית, הירידה במשקל והטיפול במחלות נלוות מהתחלה לא יהיו טובים מספיק ולא תהיה ירידה במשקל בכלל. כול המטופלים האלה יצטרכו "שדרוג" של הניתוח הבריאטרי הראשוני.

מהן הסיבות  לניתוח בריאטרי חוזר?

הקריטריונים לניתוח בריאטרי  חוזר דומים לניתוח בריאטרי ראשוני והם כוללים: מדד מסת הגוף 35 ומעלה, הימצאות של מחלות נלוות קשות לאיזון- סוכרת, דום נשימה בשינה, כבד שומני, ירידה לא מספקת במשקל אחרי ניתוח  בריאטרי ראשון- פחות מ-50% מעודף משקל או עליה חוזרת במשקל.

סיבות נוספות לצורך בניתוח בריאטרי  חוזר היא תופעות לוואי או סיבוכים אחרי ניתוח בריאטרי ראשון. לדוגמה מחלת ריפלוקס קשה אחרי ניתוח שרוול, או מצבים של תת ספיגה משמעותית הכוללים  תת תזונה ושלשולים רבים, או  אחרי ניתוח מעקף בהשקה אחת.

כיצד מחליטים על ניתוח בריאטרי חוזר?

קודם כול צריך להתייעץ עם כירורג בריאטרי ולנסות לברר מדוע  הניתוח הבריאטרי הראשוני נכשל. חשוב לבדוק האם הניתוח הבריאטרי הראשון לא התאים למטופל לפי גיל, הרגלי אכילה, תמיכה סביבתית. יש לבדוק האם המטופל היה במעקב סדיר  לאחר הניתוח הבריאטרי הראשוני אצל מנתח בריאטרי רופא משפחה, ודיאטנית. יש לבדוק האם  שמר על הוראות וההנחיות הרפואיות, האם אכל לפי תפריט האם עשה פעילות גופנית מסודרת.

לפני הניתוח הבריאטרי החוזר המטופל  נדרש לפגישות חוזרות עם דיאטנית- בדרך כלל יש צורך ביותר מפגשים יחסית להכנה לניתוח הבריאטרי ראשון. אחת המטרות של הפגישות הללו עם התזונאית הוא להעריך את כמות הקלוריות שהמטופל צורך ביממה. כמו כן כדאי כמובן לברר על הצורך בנטילת ויטמינים ותוספות נוספות. לפעמים יש צורך בהתייעצות ומעקב פסיכולוגי.

כיצד נערכת בחירת סוג הניתוח הבריאטרי החוזר?

בחירת סוג הניתוח הבריאטרי נערכת בעת הייעוץ הרפואי עם המנתח הבריאטרי והנו  השלב החשוב ביותר, במיוחד כאשר מדובר בניתוח בריאטרי חוזר. לעיתים  במצבים מסוימים, אין ברירה וצריך לשנות או "לשדרג" את הניתוח הבריאטרי הראשוני.

בדרך כלל אם הניתוח הבריאטרי הראשון היה בעיקר "מגביל", שמטרתו הייתה למנוע מהמטופל לאכול כמות גדולה של אוכל, בניתוח הבריאטרי החוזר מוסיפים גם "הורידה בספיגה". לדוגמא, אחרי כישלון של ניתוח בריאטרי  ראשוני באמצעות שרוול, שהוביל לירידה לא מספיק טובה במשקל או עליה חוזרת במשקל, אפשרויות לניתוח בריאטרי חוזר הן: ניתוח מעקף קיבה או  לפעמים, מעקף תריסריון. כאשר מדובר בכישלון של ניתוח בריאטרי ראשוני של  מעקף קיבה, ניתן בניתוח הבריאטרי השני לייצר פאוץ' קיבה קטן יותר ולקצר את "שטח" המעי הסופג.

במצבים בהם מדובר על ניתוח  בריאטרי חוזר בגלל תופעות לוואי או סיבוכים כתוצאה  מניתוח בריאטרי ראשון, המטרה העיקרית היא טיפול בתופעות הלוואי, והירידה במשקל הופכת למטרה משנית.

מה מידת הצלחת הניתוח הבריאטרי החוזר?

חשוב ביותר להבין- שתוצאותיו של ניתוח בריאטרי חוזר באופן כללי פחות טובות מתוצאות הניתוח הבריאטרי הראשון. על לכן כול כך חשוב להיות במעקב מסודר על ידי הרופא המנתח, רופא המשפחה והתזונאית ולבצע את הוראות של הצוות הרפואי המטפל.

במה תלויה הצלחת הניתוח הבריאטרי החוזר?

כמובן  הצלחת הניתוח הבריאטרי  החוזר תלויה מאוד בהתנהגות של המטופל לאחר הניתוח הבריאטרי השני הכוללת: הקפדה על תזונה נכונה, מעקב דיאטנית, פעילות גופנית, מעקב כירורג מנתח ורופא משפחה. על ידי מעקב רפואי נכון, אפשר להגיע לתוצאות טובות יותר גם בירידה במשקל וגם בטיפול  במחלות נלוות.

ברצוני להדגיש פעם נוספת שהתוצאה טובה ביותר מתקבלת בניתוח  הבריאטרי הראשון.

ד"ר פבל שמואל מומחה לכירורגיה בריאטרית מומחה לניתוח בריאטרי חוזר

ד"ר פבל שמולבסקי מומחה לכירורגיה בריאטרית לניתוחים בריאטרים חוזרים- השמנת יתר, ד"ר פבל שמולבסקי בעל ניסיון רב  בשנים בכירורגיה כללית וכירורגיה  בריאטרית. ד"ר פבל שמולבסקי מנהל השירות הבריאטרי בבית חולים מאיר בכפר סבא.

ד"ר פבל שמולבסקי מומחה להשמנת יתר וניתוחים בריאטרים וניתוחי מעקף קיבה. ד"ר פבל שמולבסקי-חבר באיגודים מקצועיים הכוללים את איגוד הכירורגי הישראלי, חברה לכירורגיה אנדוסקופית, חברה לכירורגיה בריאטרית ומטובולית.. International Federation for the Surgery of Obesity

לזימון תורים חייגו: 072-2160898 | לייעוץ חייגו: 052-9126906 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: